İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekilimiz Dr Ozan Balcı, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı

 

2 Nisan’ın BM kararıyla 2008 yılından itibaren ‘Dünya Otizm Günü’ olarak kabul edildiğini ifade eden Balcı, Otizm konusunda farkındalık yaratmak ve sorunlara çözüm geliştirmek amacıyla otistik yavrularımızın toplumsal hayatta varlık göstermeleri ve kendilerine yer bulmalarının, tüm toplumu zenginleştireceğini ve daha fazla güçlendireceğini kaydetti.

Otistik çocuklarımızın sosyal hayatta yer alabilmeleri ve kendi ayakları üzerinde durabilmelerini hedeflediklerini vurgulayan Balcı, "Her çocuğumuzun, zihinsel ve fiziksel özelliklerine uygun en iyi eğitimi alması bizim öncelikli hedefimizdir. Otizmin bugün için bilinen tek tedavisi erken tanı ile sürekli özel eğitimdir. Özel çocuklarımızın nitelikli eğitim almları ve topluma kazandırılması gücümüze güç katacaktır.  Memnuniyetle belirtmeliyim ki, Kayapınar Kaymakamlığı ve Kayapınar Belediyesi olarak  Otizmli çocuklarımızın farkındayız ve onların her zaman yanındayız.” Dedi.

“Otizmli Çocuklarımız için 16 Derslikli Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi, Hafif ve Orta Düzeyde Engelliler için 16 Derslikli Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi, Ağır Düzeyde Engelliler için 16 Derslikli Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi ve 3 adet Engelli Anaokulu  Yapıyoruz.”  

Mesajında başta Otizmli çocuklarımız olmak üzere diğer dezavantajlı ve engeli olan  vatandaşlarımıza yapılan yatırımlara yer veren Balcı, şunları aktardı.

“Kayapınar Belediyesi olarak fiziksel veya zihinsel engeli bulunan tüm çocuklarımız ve ailelerine destek olmak için çalışıyoruz. 2 Nisan ‘Dünya Otizm Günü’nde Otizmli çocuklarımız ve aileleri için ihtiyaç olduğunu tespit ettiğimiz 16 Derslikli Özel Eğitim ve Uygulama Merkezini Kayapınar İlçemize kazandıracağımızı açıklamaktan büyük bir memnuniyet duymaktayım.  Ayrıca yıl sonuna kadar  Hafif ve Orta Düzeyde Engeli bulunan çocuklarımız için 16 Derslikli Özel Eğitim ve Uygulama Merkezini, Ağır Düzeyde Engeli bulunan çocuklarımız için 16 Derslikli Özel Eğitim ve Uygulama Merkezini ve engelli minik yavrularımız için 3 adet 8 derslikli Anaokulunu İlçemize kazandıracağız. Bu yatırımlar ile engelli çocuklarımızı sosyal hayata kazandıracak, ailelerine yük olmalarını değil, katkı sunmalarını sağlayacağız.

Otizmli ve engelli çocuklarımız için yapacağımız yatırımların Diyarbakır’ımıza ve Kayapınar’ımıza hayırlı uğurlu olmasını diler,   otizmli sevimli yavrularımızı, ailelerini, eğitmenlerini ve otizmle mücadele gönüllülerini sevgi, saygı ve muhabbetle  selamlıyorum.” şeklinde konuştu.